baner akcji zaczytani baner 4 olimpiady bibliologiczno-informatologicznej

KONFERENCJA

Konferencja „Biblioteka – Środowisko – Różnorodność działań“
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bydgoszczy zapraszają bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy na konferencję „Biblioteka – Środowisko – Różnorodność działań“.

Miejsce konferencji – Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Termin – 14 listopada 2018 r. (godz. 10.00 – 14.30)
Rejestracja uczestników – na www.pbw.bydgoszcz.pl w zakładce komunikaty

Program
KONFERENCJA

16 marca 2018 r. Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bydgoszczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki zaprosiły nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek na konferencję "KULTUROTWÓRCZA ROLA KSIĄZKI I BIBLIOTEKI". Odbyła się ona w gmachu WSG. Uczestniczyło w niej około 60 osób.
Program

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2018 r.

Kuratorium opublikowało listę organów prowadzących szkoły/biblioteki pedagogiczne z wykazem szkół/bibliotek pedagogicznych, którym zostało udzielone wsparcie finansowe w realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2018, wraz z wysokościami kwot tego wsparcia.

AKCJA ZACZYTANI

Zakończyliśmy tegoroczną edycję akcji "Zaczytani", w ramach której zbieraliśmy książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w szpitalach. Tegoroczną edycję prowadziliśmy w dniach 23.XI-8.XII. Książki zostały przekazane bydgoskiemu Szpitalowi Klinicznemu im. dr Jurasza przed świętami Bożego Narodzenia. W akcji uczestniczyło 11 szkół z Bydgoszczy. Zebraliśmy 2000 książek.

UCZESTNICY
 • ZS nr 29 w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Hanna Słomska
 • Szkoła Podstawowa nr 15 w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Iwona Complak-Kosiak
 • Szkoła Podstawowa nr 47 w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Marzena Graczyk
 • Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina - nauczyciele-bibliotekarze Beata Polasik, Joanna Mencel-Gwizdała
 • Zespoł Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych - nauczyciele-bibliotekarze Ilona Dokładna, Lucyna Kargól-Radecka
 • VIII Liceum Ogólnokształcące - nauczyciel-bibliotekarz Aldona Rudzińska
 • Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Anna Jaroszewska
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. mjra Henryka Sucharskiego w Bydgoszczy - nauczyciele-bibliotekarze Violetta Stawska, Maria Pawłowska
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy - nauczyciele-bibliotekarze Ewa Lica i Monika Piotrowska
 • Szkoła Podstawowa nr 36 w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Małgorzata Grot-Rapicka
 • Szkołą Podstawowa nr 28 w Bydgoszczy - nauczyciel-bibliotekarz Justyna Tomasik

1 % PODATKU

Jak co roku informujemy, że Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Możemy więc zwrócić się do członków i sympatyków Towarzystwa o przekazywanie darowizny w kwocie 1% należnego podatku za 2014 r. na rzecz naszej organizacji. Prosimy również o rozpropagowanie tej informacji w kręgu swojej rodziny i znajomych. [czytaj więcej]

LEKCJE HISTORII

Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy udostępnia programy edukacyjne pt. „Lekcja historii”, w których ukazywane są postacie i wydarzenia historyczne związane z naszym regionem. Można je bezpłatnie pobierać i wykorzystywać podczas zajęć dydaktycznych lub wychowawczych, szczególnie na lekcji historii, do czego serdecznie zachęca Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

WYJAZD EDUKACYJNY - 2018

Unia Europejskich Federalistów oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie zapraszają do udziału w programie edukacyjnym: „BIBLIOTEKI JAKO CENTRA INFORMACYJNE I MULTIMEDIALNE W CHORWACJI”

WYJAZD EDUKACYJNY

We wrześniu bibliotekarze mieli okazję w ramach wyjazdu edukacyjnego "Biblioteki jako centra informacyjne i multimedialne w Hiszpani" odwiedzić m.in. bibliotekę miejską w Gironie – Biblioteca Publica Carles Rahola. Nasza koleżanka Małgosia uostępniła nam kilka zdjęć z tego wyjazdu.

KONKURS DLA NAUCZYCIELI

Drodzy nauczyciele!
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza serdecznie do udziału w konkursie „TEMAT: EUROPA”. Celem konkursu jest opracowanie scenariuszy lekcji poświęconych zagadnieniom, którymi zajmuje się Unia Europejska. Staną się one użytecznym narzędziem pracy i inspiracją dla nauczycieli. Pomogą w przygotowaniu własnych, nowych form prowadzenia lekcji i zwiększeniu świadomości uczniów o tym, że Unia Europejska, obok instytucji i traktatów, to również sztuka, kultura, historia, nauka i rozwój, i przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą.

AKCJA WSPÓLNE CZYTANIE

Zgłoś bibliotekę, głosuj i wygrywaj książki...więcej

EMPIK DLA BIBLIOTEK

Tysiąc powodów by czytać więcej

OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO ELEKTRONICZNE DLA BIBLIOTEKARZY

„Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy” to ogólnopolskie czasopismo elektroniczne, które stanowi integralną część serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP. Powstał z myślą o potrzebach bibliotek pedagogicznych i szkolnych, aby zapewnić im możliwość szerszej prezentacji i popularyzacji własnych dokonań, pomysłów oraz wymianę informacji i doświadczeń.

prezentacja współpracy międzybibliotecznej oraz wymiana doświadczeń zawodowych. Udział jest bezpłatny.

OLIMPIADA BIBLIOLOGICZNO-INFORMATOLOGICZNA

Ruszyła 5 edycja olimpiady, której współorganizatorem jest TNBSP.
Zachęcamy nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi wymaganiami i zachęcenia uczniów do wzięcia udziału.

DESKRYPTORY

Biblioteka Narodowa przygotowała serię szkoleń w formie dni otwartych na cały rok 2017 dotyczącą tworzenia deskryptorów. Oferta została zamieszczona na stronie www BN

NOC BIBLIOTEK 2017

IV DOBRA NOCKA CZYTELNICZA - GALA BOHATERA LITERACKIEGO
SP nr 36 w Bydgoszczy, czyli nasza koleżanka Małgosia Grot-Rapicka po raz czwarty zorganizowała nockę czytelniczą.
Imprezie patronował bydgoski oddział TNBSP. Nocka odbyła się 26 maja w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego i nosiła nazwę Gala Bohatera Literackiego. Uczestnicy spędzili noc w szkole na zabawie z książką.
Relacja z imprezy na blogu bibliotecznym

DYSKUSJA O CZYTELNICTWIE

Problem czytelnictwa na antenie telewizji regionalnej w ramach cyklicznego programu "Akcja Innowacja". Do udziału zaproszono również przedstawiciela bydgoskiego oddziału TNBSP.

KONKURS WIEDZY O UE

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bydgoszczy oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej przy Bibliotece Głównej WSG rozstrzygnęło
POWIATOWY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ PT. POLAK - EUROPEJCZYK.
Patronat na konkursem objęli: Starosta Bydgoski - Wojciech Porzych, Rektor prof. WSG dr inż. Wiesław Olszewski, Europoseł Janusz Zemke.

Głównymi celami konkursu były:

 • kształtowanie umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł, dotyczących problematyki europejskiej;
 • zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania tematyką Unii Europejskiej oraz rozwijanie zainteresowań na temat państw członkowskich Unii Europejskiej;
 • poszerzanie wiedzy o Unii Europejskiej i jej historii;
 • rozwijanie tożsamości europejskiej;
 • kształtowanie umiejętności pracy w zespole;
 • kształtowanie uczucia poszanowania dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Europy.

Do konkursu przystąpiło 8 zespołów. Po przeprowadzeniu testu sprawdzającego wiedzę uczniów komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

 • I miejsce - Szymon Müller, Maciej Łoziński, Dawid Janz - ZS nr 8 w Bydgoszczy
 • II miejsce - Iga Miętkowska, Emilia Stablewska, Apolonia Jagodzińska - Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy
 • III miejsce - Radosław Narloch, Aleksandra Winiecka, Zuzanna Lipowska - ZS nr 29 w Bydgoszczy

Wszystkim dzieciom gratulujemy. FOTORELACJA W GALERII.

NOCKA CZYTELNICZA

Mole Książkowe Nocą - II edycja nocki czytelniczej w Szkole Podstawowej nr 28 w Bydgoszczy.
Honorowy patronat nad imprezą objęło TNBSP. Gościliśmy w bibliotece panią Dyrektor Małgorzatę Modrzejowską, panią Elżbietę Jaworską-Górecką z WiMBP oraz panią Magdalenę Wawrzyniak - Przewodniczącą Rady Osiedla "Kapuściska".
Uczniowie poznali zainteresowania czytelnicze naszych gości i książki, które lubią i polecają. Nauczyciele, którzy się zaangażowali w przygotowanie spotkania zadbali o to, aby dzieci się nie nudziły. Było wiele czytania, ale także rebusy, zgadywanki, kalambury, scenki teatralne, zajęcia sportowe i wiele innych przyjemności.
Rodzice częstowali pyszną pizzą, która wyjątkowo choć była późna pora wszystkim smakowała. Uczestnicy nocki również przygotowali fragmenty książek, które czytali w przebraniach i z różnymi rekwizytami. Rzec można to było czytanie wrażeniowe:)
Organizator imprezy: mgr Justyna Tomasik

1 % PODATKU

Jak co roku informujemy, że Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Możemy więc zwrócić się do członków i sympatyków Towarzystwa o przekazywanie darowizny w kwocie 1% należnego podatku za 2014 r. na rzecz naszej organizacji. Prosimy również o rozpropagowanie tej informacji w kręgu swojej rodziny i znajomych. [czytaj więcej]

ARKUSZ KONTROLI BIBLIOTEK

MEN opublikowało arkusz kontroli bibliotek w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania bibliotek.

NOWA RADA GŁÓWNA TNBSP

Podczas Zgromadzenia Delegatów w dniu 14 stycznia 2017 r. wybrano zarząd TNBSP na lata 2017-2021

KONFERENCJA

1 grudnia 2016 r. Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Bydgoszcz zaprosił nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek na konferencję poświęconą różnorodnym formom promocji czytelnictwa "SZKOŁA - BIBLIOTEKA - NAUCZYCIEL - CZYTELNIK". Odbyła się ona w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczestniczyło w niej ponad 90 osób, które przyjechały nie tylko z naszego województwa.

FOTORELACJA W GALERII

ZACZYTANI

Podsumowaliśmy nasz udział w akcji fundacji ZACZYTANI.PL.
Zebraliśmy ok. 500 pozycji z literatury dla dzieci i młodzieży, które zostały przekazane Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. W akcji uczestniczyły biblioteki i uczniowie z ZS nr 1, VIII LO, Gimnazjum nr 25, Szkoła Podstawowa nr 28 i oraz indywidualnie nauczyciele bibliotekarze z naszego oddziału.
27 października 2016 r. zostaliśmy zaproszeni do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza. Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z dziećmi, lekarzami, pracownikami szpitala, przedstawicielami fundacji Zaczytani.pl. Otrzymaliśmy piękne podziękowania. Spotkanie umilił dzieciom występ pani Karoliny Suchodolskiej - aktorki Teatru Lalek w Bydgoszczy, która nie tylko czytała dzieciom bajki, ale zademonstrowała figle z kaczątkiem.

CZYTAJ.PL

Czytaj PL – największa na świecie akcja promująca czytelnictwo 12 książek, 16 miast, 600 nośników, miliony czytelników trwa akcja promująca czytelnictwo Czytaj PL, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

KONKURSY "BIBLIOTEKI W SZKOLE"

Co miesiąc w „Bibliotece w Szkole” znajdziesz kod do jednorazowego wykorzystania. Zarejestruj się, by po wpisaniu indywidualnego kodu wziąć udział w konkursie [czytaj więcej]

NPRCZ

Formularze sprawozdań z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

REKORD W MASOWYM CZYTANIU

Jak nie czytam, jak czytam - 10 czerwca o godz. 10 dzieci i młodzież w całej Polsce czytała bijąc rekord. W Bydgoszczy do akcji przyłączyła się m.in w SP nr 36. Szczegóły na www oraz filmiki do obejrzenia. Gratulujemy

PROGRAM "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"

Kuratorium zamieściło na www informację o sprawozdaniu z programu [czytaj więcej]

ZACZYTANI

Ruszyła akcja w ramach której zbieramy książki dla potrzeb bibliotek w szpitalach.
Wyposażenie bibliotek Małego Pacjenta to główny cel wielkiej zbiórki książek, w którą po raz kolejny włącza się Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Nasz oddział również włączył się do akcji "Zaczytani". Od 10 maja do 10 czerwca będziemy zbierać zarówno nowe, jak i używane książki, które zostaną przekazane Fundacji Zaczytani.org, organizatorowi akcji, na wyposażenie bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka, przychodniach i hospicjach.
W naszym mieście benificjentem akcji jest szpital kliniczny im. dr Jurasza.
W wyznaczonym terminie zbieramy książki, które następnie przekażemy szpitalowi. Wystarczy utworzyć regał, półkę lub wystawić karton na książki. Proszę o zdjęcie z akcji. Po zakończonej zbiórce proszę o kontakt w sprawie odbioru książek. Do pobrania materiały na stronie www.zaczytani.org lub poniżej.

baner logo plakat grafika 1 grafika 2

NIK O UPOWSZECHNIANIU CZYTELNICTWA

NIK krytycznie o upowszechnianiu czytelnictwa [czytaj więcej]

MĄDRE BAJKI Z CAŁEGO ŚWIATA

„Mądre bajki z całego świata” to kolejny projekt edukacyjny Kulczyk Foundation pod szyldem „Efektu Domina”. Fundacja prowadzona przez Dominikę Kulczyk działa w bardzo różnych miejscach świata wspierając dobre zmiany w społecznościach lokalnych. Dlatego powstał program telewizyjny „Efekt Domina” i dlatego w zeszłym roku do szkół trafiły scenariusze lekcji Edukacja Globalna – Efekt Domina. Bo chodzi o to by pomagać, ale i rozbudzać w ludziach chęć pomocy. Takie zadanie mają teraz „Mądre bajki z całego świata”, w których niesamowite opowieści stają się podstawą do dialogu z dzieckiem. Dialogu o wartościach, zrozumieniu dla innego człowieka, otwartości, czy wrażliwości. To propozycja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i rocznego przygotowania przedszkolnego... (źródło: www.kulczykfoundation.org.pl) [czytaj więcej]

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ - SPRAWOZDANIE

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 maja 2015 r. szkoły realizujące program „Książki naszych marzeń” do dnia 15 czerwca 2016 r. zobowiązane są do przekazania wojewodom sprawozdania z realizacji programu. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Częstochowie i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie prezentują propozycję sprawozdania z programu... [czytaj więcej]

NOCKA CZYTELNICZA - "Mole Książkowe Nocą"

Honorowy Patronat nad imprezą objęło Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Nocka odbyła się 18/19 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 28 w Bydgoszczy.
Program imprezy był bardzo zróżnicowany i napięty. Ulubione książki czytali nauczyciele, rodzice i uczniowie. Poznaliśmy książki z dzieciństwa pani dyrektor Małgorzaty Modrzejowskiej, pani Hanny Fordon - mamy naszego ucznia i wiele innych. Z wizytą w naszej bibliotece była także pani kierownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 6 dla Dzieci Elżbieta Jaworska-Górecka. Uczniowie rozwiązywali różne zagadki i kalambury dotyczące literatury dziecięcej i młodzieżowej. Sami prezentowali ulubione fragmenty swoich książek, do biblioteki zawitał Kot w Butach i Pippi Pończoszanka. Podczas imprezy dzieci były podzielone na dwie grupy: Mole i Książki. Uczniowie zbierali punkty za różne konkurencje na indywidualne karty punktacji, a później sumowano to na grupę. W ostateczności zwyciężyła grupa Moli. W przerwach między czytaniem były podchody i zawody sportowe, a gdy zgłodnieli to pizza czekała już na nich. Nocka upłynęła bardzo szybko i w miłej atmosferze, aż żal było się żegnać. Do zobaczenia za rok ???
Organizator imprezy
Justyna Tomasik

BADANIE CZYTELNICTWA

Biblioteka Narodowa zaprezentowała podstawowe wyniki kolejnego badania czytelnictwa. Przeprowadzane są od 1992 roku przez TNS Polska na grupie reprezentatywnej obywateli Polski w wieku 15 lat i więcej... [czytaj wiecej]

SKONTRUM CZY INWENTARYZACJA

Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, w odpowiedzi na oświadczenie senatora Andrzeja Misiołka w sprawie skontrum w bibliotekach szkolnych napisała... [czytaj więcej]

SKONTRUM ZBIORÓW - STANOWISKO MEN

Koleżanki i Koledzy,
mamy nareszcie stanowisko MEN w sprawie skontrum zbiorów bibliotek szkolnych!
Nie jest to jeszcze wymarzony dokument jednoznacznie określający sposób posępowania we wszystkich szkolnych bibliotekach, ale w ostatnim akapicie wskazano możliwość stosowania odwoływania się do rozporządzenia o ewidencji materiałów biblbiotecznych MKiDN pod warunkiem, że taki sposób został określony w wewnętrznych regulacjach szkoły.
Zatem bardzo proszę o przekazanie tej informacji do nauczycieli bibliotekarzy, by jak najszybciej zajrzeli do statutów swoich, ewentualnie zaproponowali wniesienie stosownych poprawek i tak przygotowani mogli stawić czoła wielbicelom ustawy o rachunkowości, tzn. samorządom lub innym równie zdezorientowanym organom prowadzącym.
Rada Główna w imieniu TNBSP przygotuje komunikat do dyrektorów, samorządów i innych instytucji powiązanych z bibliotekami szkolnymi.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W listopadowe święto misiów, 25 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 odwiedzali mnie w bibliotece razem ze swoimi miśkami. Dzieci poznały historię pierwszego, pluszowego misia, obejrzały książki poświęcone różnym niedźwiadkom. Duże zainteresowanie wzbudziło stare czasopismo dla dzieci "Miś", którego oprawione egzemplarze mamy z lat 1978- 1985. Było też wspólne czytanie książek, których bohaterami były misie. Następny Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia i nasze misiowe spotkanie za rok.
Danuta Bittner

KSIĄŻKA GODNA POLECENIA

TNBSP rekomenduje kolejną pozycję... [czytaj wiecej] Rekomendacja

MEGAMATMA.PL

Materiały edukacyjne z matematyki - MegaMatma.pl to odpowiedź na zapotrzebowanie szkół, nauczycieli i uczniów na wysokiej jakości e-zasoby do cyfrowej szkoły, cyfrowej biblioteki i cyfrowego domu. To alternatywa dla drukowanych, tradycyjnych podręczników. Na jednej stronie internetowej www.megamatma.pl zgromadzona jest wiedza z matematyki przygotowana na każdy poziom edukacji. Od szkoły podstawowej (klasy 4-6), przez gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną i studia. W portalu znajduje się przeszło 8000 przykładów, zadań z rozwiązaniami i wskazówkami, ponad 500 artykułów tematycznych, blisko 1700 definicji, twierdzeń i wzorów.
Ponadto MegaMatma publikuje własne, próbne arkusze maturalne na poziom podstawowy i rozszerzony oraz arkusze gimnazjalne, w całości rozwiązane krok po kroku, przygotowane odpowiednio do wymagań CKE.
Dla nauczycieli matematyki oferuje interaktywne programy nauczania, zarówno na poziom podstawowy jak i rozszerzony.

Zawartość portalu jest tworzona przez nauczycieli, pracowników naukowych i autorów książek. Treści odpowiadają nowej podstawie programowej, są w całości recenzowane pod kątem dydaktycznym i merytorycznym przez uznanego rzeczoznawcę MEN dr Alicję Molęda - wieloletniego doradcę metodycznego MEN, autora podręczników i książek matematycznych.
Wydawnictwo realizuje, kilka ważnych dla szkół projektów edukacyjnych, jak: „Szkoła z MegaMatmą”, „MegaMatma uczy w bibliotece” czy „Wypożycz MegaMatmę w bibliotece”.
Wszystkie projekty mają na celu zwiększanie innowacyjności szkół i bibliotek w sferze edukacji matematycznej, oraz dostarczanie uczniom i nauczycielom matematyki, bezpłatnie lub za niewielką odpłatnością, wysokiej jakości wiedzy, dostosowanej do użytku w szkole.
MegaMatma współpracuje z firmą Librus - jednym z największych dostawców najwyższej klasy nowoczesnych rozwiązań wspomagających procesy edukacyjne i zarządzanie oświatą. Dzięki integracji z rozwiązaniami LIBRUS - e-Dziennik oraz LIBRUS Synergia, nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą korzystać z zasobów portalu. Megamatma - zaproszenie do współpracy Formularz zamówienia Rekomendacja TNBSP

UKW - OFERTA WSPÓŁPRACY

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego proponuje bibliotekom szkolnym na terenie Bydgoszczy i okolic nową formę współpracy : warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych... [czytaj więcej]

LEKTURA DLA NAJMŁODSZYCH

Od 27 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r., każdy zainteresowany mógł wypełnić opublikowaną na stronie MEN ankietę dotyczącą potencjalnych lektur dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W akcji wzięło udział prawie 12 tysięcy osób, które zaproponowały w sumie 3777 tytułów. Chodziło w niej o wskazanie książek, które byłyby dla dzieci ciekawe, wciągające, inspirujące. Powstała lista Top 100 oraz Top 10 Wszystko po to, aby promować czytelnictwo.

WIZYTA W BIBLIOTECE UKW

19 czerwca 2015 gościliśmy w Bydgoszczy koleżanki z toruńskiego oddziału TNBSP. Wspólnie odwiedziłyśmy bibliotekę UKW w jej nowej siedzibie, po której oprowadzała nas i opowiadała o pracy z wiązanej z codziennym funkcjonowaniem jej dyrektor p. Aldona Chlewicka. Zapraszamy do galerii...

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

Do końca marca trawają Ogólnopolskie Wybowy Książek - akcja zainicjowana przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole” i objęta patronatem Minister Edukacji Narodowej. Wyzwania podjęła się m.in. nasza koleżanka Małgosia Grot-Rapicka ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Bydgoszczy i 9 lutego przeprowadziła w bibliotece szkolnej wybory wśród swoich uczniów. Więcej informacji na blogu. Materiał filmowy z wyborów znalazł się w „Zbliżeniach”

BYDGOSKA BIESIADA CZYTELNICZA

"Kto Cię Polsko będzie kochał" - Barbara Wachowicz w grodzie nad Brdą, 14.03.2015r., godz.14:00
Barbara Wachowicz, autorka wyjątkowych książek, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych o Wielkich Polakach będzie gościem Bydgoskich Biesiad Czytelniczych.
Zaprezentuje gawędę o Wielkich Rodakach: Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu, Fryderyku Chopinie, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim, bohaterach „Kamieni na szaniec” i powstańcach Warszawy. Biesiadę uświetni występ chórów „Collegium Salesianum” z Collegium Salesianum i „Camerata" z Pałacu Młodzieży. Zapraszamy 14.03.2015r., MCK, ul. Marcinkowskiego 12, WSTĘP WOLNY.

SZKOLENIE Z PRAWA AUTORSKIEGO

9 kwietnia pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy zorganizowała spotkanie z p. Marcinem Wilkowskim z Koalicji Otwartej Edukacji. Dowiedzieliśmy się m.in. co chroni prawo autorskie, czym jest domena publiczna, jakie mamy prawa jako uczestnicy kultury w ramach dozwolonego użytku osobistego i edukacyjnego, czym są wolne licencje i gdzie szukać otwartych zasobów edukacyjnych. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie naszego towarzystwa.

BOOKCROSSING

X edycja Święta Wolnych Książek już za nami. Świętowaliśmy cały dzień, zaczynając od przemarszu i happeningu, spotkań - z pisarzem, Marcinem Pałaszem czy przedstawicielami Kurkowych Bractw Strzeleckich Gdyni i Torunia, kończąc na czytaniu literatury w „ Restauracji na piętrze” w Eljazz Club. Tego dnia książka i rozmowy o niej towarzyszyły uczestnikom nieustannie.

W obchodach X edycji Święta Wolnych Książek udział wzięły dzieci i młodzież z 22 szkół Bydgopszczy i regionu - 581 osób, w tym SP nr 2, SP nr 13, SP nr 37, SP nr 36, SP 4, SP nr 65, Gimnazjum nr 17, Gimnazjum nr 20, ZS Muzycznych, ZS nr 14, ZS nr 25, ZS 36, ZS nr 21, ZS Dziewierzewo, ZS w Osielsku, ZSO nr 1, ZSO nr 2, ZSO nr 3, ZSO nr 4, ZS Medycznych – VIII LO, ZS Ekonomiczno-Administracyjnych, ZS Mechanicznych nr 1.

Wielką jest radością, że ksiąki nie odchodzą w zapomnienie, a ich ponadczasowość odbija się w sercach i wyobraźni kolejnych czytelników.

Relacja filmowa 1 Relacja filmowa 2 Fotorelacja 1 Fotorelacja 2

FESTIWAL PIĘKNEGO CZYTANIA - FINAŁ

IV edycja festiwalu pięknego głośnego czytania młodzieży gimnazjalnej im. Kazimierza Hoffmana już na nami. Tytuły mistrzowskie rozdane:

 • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA GRODU NAD BRDĄ - Kamil Chełminak (Gimnazjum nr 17)
 • WICEMISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA - Kamil Tyrakowski (Gimnazjum nr 6 Sportowe, ZS nr 10)
Wyróżnienia przyznano:
 • Edycie Chmielewicz, Gimnazjum OSM II stopnia PZSM,
 • Michalinie Klawińskiej, Gimnazjum nr 35, ZS nr 12
 • Jakubowi Jankowiakowi, Gimnazjum nr 28
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!!!
Prezentacje pięknego czytania oceniała Komisja Konkursowa w składzie : Mieczysław Franaszek - aktor Teatru Polskiego, Hanna Wulert - poetka, instruktor teatralny WOKiS, Katarzyna Bogucka - Express Bydgoski, Izabela Kamasz - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
Nad całością czuwała Jolanta Niwińska - organizator festiwalu.

BIESIADA CZYTELNICZA

Tym razem gościem biesiady czytelniczej była dr Dorota Sumińska - lekarz weterynarii, autorka popularnych programów telewizyjnych Zwierzowiec i radiowych Wierzę w zwierzę. Jest uznanym psychologiem zwierzęcym. Autorka poradników i książek poświęconych nie tylko czworonogom, w tym bestsellerowej "Autobiografii na czterech łapach", "Zwierza w łóżku" powieści "Świat według psa" oraz "Zwykłe, niezwykłe życie", jest współautorką poradnika "Jak wychować dziecko, psa, kota i faceta". Ostatnia powieść ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników to II tom autobiografii "Dalej na czterech łapach" (2012). Spotkanie realizowane w ramach autorskiego projektu Czytająca Bydgoszcz poprowadziła Jolanta Niwińska.Więcej zdjęć w Galerii.

WSZYSTKO DLA BIBLIOTEK

Firma Gropius zaprasza... [czytaj więcej]

BADANIA EDUKACYJNE

Instytut Badań Edukacyjnych tworzy zasoby informacyjne na temat polskiej oświaty. Zawarte są w niej dane o badaniach nad systemem edukacji... [czytaj więcej]

SYTUACJA BIBLIOTEK SZKOLNYCH - BIULETYN RG TNBSP

Działania TNBSP podejmowane w ramach ratowania pozycji bibliotek szkolnych [czytaj więcej]

STANDARDY DLA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Zespół powołany do pracy nad standardami dla bibliotek szkolnych zakończył prace. Opracowany projekt został przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej Projekt standardów

ZACHĘCAMY DO PRZESYŁANIA MATERIAŁÓW O DZIAŁANIACH PODEJMOWANYCH PRZEZ NASZYCH CZŁONKÓW